#választási törvény

Bajnai-alapítvány:
 

Bajnai-alapítvány: "ez nem demokratikus választási rendszer"

A Bajnai Gordon volt miniszterelnök által létrehozott Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány számítása szerint a Fidesz választásitörvény-tervezete az egyéni választókerületek összevonásával olyan szisztémát javasol, amellyel a jobboldal 2002-ben és 2006-ban is parlamenti többséget szerzett volna, tavaly pedig a mandátumok 87 százalékát begyűjtötte volna. Az alapítvány szakértői úgy ítélik meg, hogy ez nem demokratikus választási rendszer.

MTI MTI





Átment a Fideszben Áder javaslata: egyfordulós választás jöhet
 

Átment a Fideszben Áder javaslata: egyfordulós választás jöhet

Egyfordulós választási rendszer lesz a jövőben, megszűnik a kompenzációs lista, de valahogyan mindenképpen kompenzálnák az elveszett szavazatokat – erről döntött a hvg.hu információi szerint csütörtök délelőtt a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciója hajdúszoboszlói ülésén.

hvg.hu hvg.hu







Még mindig nem átlátható a kampányfinanszírozás
 

Még mindig nem átlátható a kampányfinanszírozás

Továbbra is a választási eljárásról szóló törvény módosítását javasolja a kormánynak az Állami Számvevőszék (ÁSZ) annak érdekében, hogy a kampány finanszírozása átlátható legyen. Erről a tavalyi parlamenti választásra fordított pénzek elszámolásának ellenőrzéséről szóló jelentésében írt az ÁSZ, jelezve: a számvevők ellenőrzési hatásköre a hiányos jogszabályi környezet miatt továbbra is korlátozott.

MTI MTI

Szili Katalin: „Egyik politikai oldal mellett sem horgonyzok le”
 

Szili Katalin: „Egyik politikai oldal mellett sem horgonyzok le”

A szocialistáknak nem velem kellene foglalkozniuk, hanem elgondolkodniuk, miért vesztettek három év alatt másfél millió szavazatot - fejtette ki Szili Katalin, volt szocialista Házelnök, jelenleg független parlamenti képviselő és a Szociális Unió elnöke a hvg.hu-nak adott interjúban. Megerősítette, aktívan bekapcsolódik az alkotmányozási folyamatba, amelyben „minden politikai erőnek képviseltetnie kell magát”.



Karácsony Gergely: bennünket az emberek egyelőre inkább szeretnek, mint becsülnek
 

Karácsony Gergely: bennünket az emberek egyelőre inkább szeretnek, mint becsülnek

Az LMP támogatja a kettős állampolgárságot, a Trianonról szóló június 4-i vitanapot, amelyet a Jobbik javasolt, de nem ért egyet a Fidesz Nemzeti Együttműködésről címmel előterjesztett nyilatkozatával. Nyílttá tenné a kampányfinanszírozást, igazságosabbá a választási rendszert. Minderről Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban.


Répássy Róbert: 200 fős Országgyűlés – milliárdos megtakarítás
 

Répássy Róbert: 200 fős Országgyűlés – milliárdos megtakarítás

A Fidesz-KDNP négy képviselője, Kósa Lajos, Navracsics Tibor, Répássy Róbert és Rétvári Bence által jegyzett, Az országgyűlési képviselők választásáról címet viselő törvénytervezet megtartaná az ötszázalékos küszöböt, 211 főben maximalizálná a képviselők számát, eltörölné a területi listákat és parlamenti képviseletet adna a nemzeti és etnikai kisebbségeknek. Ha az egyéni választókerületben a választópolgárok több mint fele érvényes szavazatot ad le, akkor – a szavazategyenlőség kevéssé valószínű esetét leszámítva – eredményes lenne az első forduló, tehát az elsőkörös győzelemnek nem lenne föltétele a győztes abszolút többsége.

Szegő Péter Szegő Péter

Babarczy Eszter: Miért nem kell a kisebb Parlament?
 

Babarczy Eszter: Miért nem kell a kisebb Parlament?

Volt a kormánynak egy előterjesztése. Csöndben bukott el 2009. június 22-én. Csöndben, de nem a megszokott módon, ugyanis ezúttal az Igazságügyi Minisztérium által benyújtott tervezetre a Fidesz és a KDNP képviselői, valamint az MDF Dávid Ibolya-ellenes szárnya nyomott IGEN-t, míg a szocialisták többsége tartózkodott, az SZDSZ pedig egy elszánt NEM-mel erősítette meg a demokrácia melletti elkötelezettségét. (Cikkünk szerzője utóbb több ponton kiigazította cikkét, így a változatlanul hagyott eredeti szöveg mellett keretes írásban ezt is közöljük - a szerk.)

Babarczy Eszter Babarczy Eszter

Több tucat kampánysértést jeleztek
 

Több tucat kampánysértést jeleztek

Harmincnyolc esetben telefonon, két esetben pedig írásban tettek bejelentést kampánycsendsértésről a választók Csongrád megyében - közölte a megyei területi választási bizottság. Fejérben is géphang buzdított szavazásra.

MTI MTI